Lusterka samochodowe - dziś element niezbędny, dawniej tylko dla elit

W dzisiejszych czasach po polskich i światowych drogach jeżdżą setki, tysiące, a nawet miliony samochodów. Trudno się dziwić, w końcu samochód, to środek lokomocji, który pozwala nam w szybki, łatwy, a co najważniejsze bezpieczny sposób dotrzeć do nawet najbardziej tajemniczego, odległego miejsca na świecie.

Jednak, aby samochód mógł służyć nam przez wiele długich lat należy nieustannie dbać o jego stan techniczny, wszelkie usterki należy na bieżąco naprawiać, etc. Elementem, który najczęściej zostaje uszkodzony jest lusterko samochodowe. Możemy je uszkodzić podczas parkować, w trakcie stłuczek, nieostrożnego wymijania, etc. Na szczęście wymiana lusterek samochodowych jak i ich wkładów w dzisiejszych czasach, to czynność nie tylko prosta, ale i tania.

Zapasowe lusterka samochodowe i wkłady do nich znaleźć możemy dziś w każdym sklepie z auto częściami. Jednak nie zawsze tak było. Mało, kto wie, że w dawnych czasach lusterka samochodowe były elementami samochodu przeznaczonymi tylko dla zamożnych ludzi.

Pierwsze lusterko wsteczne pojawiło się na początku lat 20. XX wieku. Lusterko zostało wówczas zamontowane w samochodzie wyścigowym amerykańskiego kierowcy Raya Harrouna. I to właśnie od tego momentu rozpoczyna się ewolucja lusterek samochodowych.

To wówczas doceniono ich wpływ na bezpieczeństwo podróży, wykonywania wszelkiego rodzaju manewrów. Dziś współczesny rynek obfituje w nieskończone ilości lusterek samochodowych. Wyróżnić można lusterka sferyczne, asferyczne, płaskie, etc. Śmiało można rzec, że historia lusterek samochodowych - postęp, który pozwala czuć się bezpieczniej.