Żaden kierowca nie wyobraża sobie dziś jazdy samochodem bez lusterek. Ich obecność wpływa na bezpieczniejszą jazdę, dając komfort możliwości kontrolowania nie tylko tego, co dzieje się przed nami, lecz także sytuacji za naszym samochodem.
Odbijające się obrazy w lusterkach są nieco powiększone, dla początkujących kierowców wyczucie realnych odległości jest więc na początku często bardzo trudne. Nim przyzwyczają się do wyczuwania tych odległości, może minąć trochę czasu.
Początkujący kierowcy, nie mający jeszcze wprawy w jeżdżeniu samochodem, mają wiele obaw przed wykonywaniem różnych manewrów. Kłopot sprawia parkowanie, a nawet wyprzedzanie.
Dla większego komfortu i bezpieczeństwa jazdy, wielu kierowców montuje w swoich autach pomocnicze lusterka samochodowe. Są one obowiązkowe, kiedy pod samochód podczepiamy dużą przyczepę, ale mogą służyć także jako dodatkowe wsparcie dla mniej pewnych w jeździe kierowców.
Każdy kierowca powinien dbać o bezpieczeństwo na drodze. Wsiadając do samochodu i ruszając w podróż staje się poniekąd odpowiedzialny nie tylko za siebie i wiezionych przez siebie pasażerów, lecz także za innych uczestników ruchu drogowego - kierowców innych samochodów, rowerzystów, motocyklistów, pieszych.
Odpowiednie wyregulowanie lusterek jest więc kwestią priorytetową. Warto pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego ustawienia, które jest fabrycznie regulowane. Kąt nachylenia zależy przede wszystkim od samego kierowcy, istnieją natomiast ogólne wskazówki, dotyczące tego, jaki obraz powinien być widoczny dla kierowcy.
Przystępując do ustawiania kąta nachylenia lusterek, kierowca powinien wygodnie usiąść w fotelu. Ważne, aby lusterka regulować dopiero wtedy, gdy już ustalimy wysokość i odchylenie fotela. Co za tym idzie, lusterka należy regulować po każdej zmianie ustawienia fotela.
Lusterko wsteczne, zwane też środkowym, powinno obejmować jak największą część szyby tylnej. Dzięki temu kierowca może stale kontrolować to, co dzieje się bezpośrednio za nim. Lusterko wsteczne pozwala też obserwować sytuację na tylnych siedzeniach samochodu, co jest szczególnie przydatne, gdy pasażerami są małe dzieci. Obserwacja ich zachowania podczas jazdy jest wówczas ułatwiona.
Jeśli chodzi natomiast o lusterka boczne, należy zwrócić uwagę na obraz, jaki ma nam być dostępny przy spoglądaniu przez lusterko prawe i lewe. W prawym kierowca powinien widzieć tylną część samochodu oraz fragment drogi. W lewym natomiast obserwacja powinna pozwalać na kontrolowanie drogi na całej szerokości. Widoczny powinien być także fragment tyłu samochodu.
Zaletą lusterek jest niewątpliwie fakt, że pozwalają w bezpieczny sposób kontrolować sytuację na drodze. Wadą jest to, że często ulegają uszkodzeniu. Takie sytuacje zdarzają się nie tylko początkującym kierowcom. Na drodze jest coraz więcej aut - o stłuczkę więc nie jest trudno. W takich przypadkach uszkodzeniu ulega zazwyczaj sam wkład, często jednak także obudowa musi być wymieniona.
Na szczeście lusterka bardzo łatwo można wymienić. W sklepach z częściami zamiennymi możemy zakupić zarówno same szkła, jak i całe lusterka z obudową. Warto tylko wiedzieć, że każdy model auta ma typowe dla siebie lusterka, próżno więc szukać tych uniwersalnych.
Wiele osób decyduje się na zakup używanych części zamiennych. O ile w przypadku lusterek samochodowych nie ma przeszkód do kupienia lusterek z drugiej ręki, o tyle w przypadku innych części należy się dobrze zastanowić, czy warto ryzykować bezpieczeństwo.